Страници
ЗДРАВЕЙТЕ
Това е един скромен опит да се събират информации за с.Орлов дол - минало, настояще, традиции, история, документи, снимки и всичко, което Ви дойде наум, свързано със селото и неговите бивши и настоящи жители.
Не мисля, че мога сам да се справя и разчитам на всички, които знаят нещичко за селото, затова Ви моля ако знаете нещо,което считате, че е важно - напишете в "КОМЕНТАР" след някоя от статиите, към които считате, че се отнася или ми напишете лично съобщение.
Добре ще е и да напишете името си ... и станете последовател на блога,следете го!
Нека направим Орлов дол известно в България и света!
Не мисля, че мога сам да се справя и разчитам на всички, които знаят нещичко за селото, затова Ви моля ако знаете нещо,което считате, че е важно - напишете в "КОМЕНТАР" след някоя от статиите, към които считате, че се отнася или ми напишете лично съобщение.
Добре ще е и да напишете името си ... и станете последовател на блога,следете го!
Нека направим Орлов дол известно в България и света!
Здравейте,
Наближава Коледа и всички се готвим за нея основно с менюто на масата и състава на компанията около нея.
Нека разнообразим Коледната вечер с една традиция - произнасянето на Коледното Слово от доайена/най-възрастния в семейството,"главата"на семейството/,преди да започне вечерята "по същество".Не е нужно Словото да се знае наизуст,може и да се прочете,макар че като малък мой дядо го рецитираше и съм си мислил,че това той си го казва от себе си...
Това е интересен момент,при който изживяването е като в църква.
Какъв е ритуалът:
Когато се подреди празничната маса,преди да се вдигне първата наздравица,старейшината на къщата произнася "наричане",което "освещава" трапезата.По време на произнасяне на Словото има моменти,в които тези,които са седнали около масата дружно се присъединяват с "Амин!" при произнасяне на думите:Всичка дружина да рече: "Амин!.Хубаво е вечерята са се прикади с тамян /защото той "гони дявола и нечестивото"от празничната трапеза,а тя е в чест на Рождество Христово...
В моето семейство това е традиция,която спазваме и повярвайте,след Словото човек се чувства някак по-празнично,по-пасторална е обстановката около масата,митичността на вечерта се засилва и всички са някак си по-задружни!...
На всички Честито Рождество Христово!
"Това е най-почитаният семеен празник, когато всички се събират около домашната трапеза на тържествена вечеря. На масата се нареждат девет постни ястия, като в някои региони броят варира и се поднасят седем или единайсет блюда, но числото задължително трябва да е нечетно. Характерни за този празник храни са вареният фасул, пълнени сарми или чушки с ориз, варено жито, тиквеник, ошав, чесън, мед, орехи, плодове. Приготвят се специални обредни хлябове, а жената, която ги меси трябва да е чиста и празнично облечена. Коледните хлябове се делят на три групи – в първата са тези за празника, които са украсени с кръст, кръг и цветове; втората е посветена на стопанството и украсата е свързана със земеделския и животновъдския труд; а в третата влизат витите краваи, които се раздават на коледарите.
По традиция в началото най-възрастният мъж в семейството прекадява вечерята, както и всички помещения в дома, за да бъдат прогонени злите сили. След това се пристъпва към обредното разчупване на погачата, като първото парче се нарича на умрелите, на Богородица или на Бог и се оставя под иконата. По време на вечерята не се става от масата, всички трябва да станат заедно, за да се роди житото. Друг обичай повелява трапезата да не се прибира през нощта заради вярването, че мъртвите идват да вечерят и да се погрижат за добруването на живите.
Важна роля на този ден играе отсеченото от млад мъж дъбово или крушово дърво бъдник. С него се поддържа огънят през цялата нощ. По това как гори бъдникът се гадае за плодородието през предстоящата година. Съществува и поверието, че запазената пепел от него има лечебна сила, същото важи и за някои от храните, поднесени в празничната вечер.
През деня по домовете обикалят малките коледари – момчета от 6 до 12 години, които изказват благопожелания и изпълняват кратки песни. Домакините ги даряват с краваи, орехи и сушени плодове. През нощта срещу Коледа тръгват големите коледари, които изпълняват обредни песни и наричания, посветени на всеки член от семейството. Те получават от стопаните коледарски кравай, а също и месо, сланина, боб, брашно, вино и др."/препечатано от друга публикация/
Ако нямате Словото: http://orlovdol.blogspot.com/2010/02/blog-post_5548.html
Моля,споделете с приятели чрез бутоните по-долу:
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар