село Орлов дол: ноември 2011

ЗДРАВЕЙТЕ

Това е един скромен опит да се събират информации за с.Орлов дол - минало, настояще, традиции, история, документи, снимки и всичко, което Ви дойде наум, свързано със селото и неговите бивши и настоящи жители.
Не мисля, че мога сам да се справя и разчитам на всички, които знаят нещичко за селото, затова Ви моля ако знаете нещо,което считате, че е важно - напишете в "КОМЕНТАР" след някоя от статиите, към които считате, че се отнася или ми напишете лично съобщение.

Добре ще е и да напишете името си ... и станете последовател на блога,следете го!

Нека направим Орлов дол известно в България и света!

 

Започва обществено обсъждане на стратегията за развитие на широколентов интернет

  • Принтиране
от 14.12.2011, Автор: ИнфраструктураБГ
Проектът на актуализираната Национална стратегия за развитие на широколентовия достъп в България е публикуван на интернет страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Инвестиционна инициатива за изграждане на инфраструктура за бърз интернет в селски райони е първата стъпка, набелязана в стратегията. Срокът на изпълнение е до края на 2013 година, а средствата за изграждане на мрежите – 40 млн. лв., са предвидени в оперативна програма "Регионално развитие".
След реализиране на проекта ще бъде преодоляна изолацията на жителите на отдалечени селища от цифровата икономика, се посочва в съобщение от пресцентъра на транспортното ведомство.

Интеграцията на Националната електронна съобщителна мрежа ще бъде финансирана със 6,7 млн. лв. бюджетни средства. Оптимизирането на мрежовото оборудване и оптичната свързаност ще намали значително държавните разходи за поддръжка.

За да функционира успешно електронното управление, ще бъде изградена допълнителна високоскоростна оптична свързаност на общинските центрове към електронната съобщителна мрежа, за да бъдат включени към нея всички централни и общински администрации. В стратегията е предвидено до края на 2013 г. да бъдат отпуснати 44 млн. лв. за тази дейност от държавния бюджет.

Според анализ на Европейската инвестиционна банка в България са необходими между 1,5 и 4 млрд. евро за постигане на целите, заложени в Цифровата програма за Европа в областта на широколентовия достъп до 2020 г. Очаква се делът на цифровата икономика в България през 2020 г. да бъде 35 % от брутния вътрешен продукт или 9,1 млрд. евро., а през 2030 г. – 23 млрд. евро.

Стратегията предвижда промени в законите за електронните съобщения и за устройство на териториите, за да бъдат облекчени процедурите и снижени инвестиционните разходи в процеса на проектирането и  строителството на електронни съобщителни мрежи.
Предвижда се усъвършенствано и гъвкаво управление на честотния спектър за удовлетворяване нарасналото търсене на мобилни широколентови услуги. Необходимо е да бъде разработена нормативната база в областта на публично-частното партньорство.

Ще се търсят нови финансови източници и инвестиционни инструменти, както и по-широко прилагане на държавна помощ с цел ускоряване на изграждането на мрежи за бърз интернет.

Стартира първата фаза на инициативата за широколентов интернет в селата

  • Принтиране
от 17.11.2011, Автор: ИнфраструктураБГ

Първата технологична фаза на инвестиционния проект за изграждане на широколентова инфраструктура в слабо населените и селските райони стартира с прединвестиционно проучване. Анализът се финансира от Програмата за развитие на селските райони, уточняват от пресцентъра на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Паралелно ще започне разработване на техническо задание и тръжна документация за възлагане на проектирането и изпълнението на широколентови мрежи с отворен достъп в отдалечени селища в цялата страна.

В рамките на инвестиционния проект ще бъдат обхванати около 90 общини с около 800 отдалечени населени места и между 450 000 и 500 000 души население. Проектът се финансира от оперативна програма "Регионално развитие" в размер на 20 млн.евро.

С цел повишаване ефективността от инвестицията, трябва да бъде проведена кампания за популяризиране на предимствата от ползването на бърз интернет и електронни услуги.
В тази дейност се очаква да бъдат ангажирани редица институции като Министерство на образованието, младежта и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните.

Финансиране ще се търси по Програмата за развитие на селските райони - за изграждане на информационни центрове в населените места в избраните райони; оперативна програма "Административен капацитет"; оперативна програма "Човешки ресурси" - за обучение и повишаване на административния капацитет на служителите в местната администрация.

Работната група, координирана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, финализира проекта за актуализация и надграждане на Националната стратегия за развитие на широколентовия достъп.
Допълненията се налагат от по-високите изисквания и цели, заложени в последните европейски програмни документи. Хоризонтът за изпълнение на набелязаните дейности е 2020 с междинен етап 2015 година, уточняват от МТИТС.

Първият приоритет на актуализираната национална стратегия е преодоляване на изоставането в отдалечените райони чрез изграждане на мрежи за бърз интернет.
Втората основна цел е интеграцията на държавните електронни съобщителни мрежи и осигуряване на добре разгърната широколентова инфраструктура с цел технологичното обезпечаване на електронното правителство в България.
Третият приоритет е насочен към надграждане и усъвършенстване на съществуващите широколентови инфраструктури с цел подсигуряване предоставянето на модерните бъдещи електронни услуги и  поетапното преминаване към последния приоритет – изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение (NGA).

Какво искате да намерите още в този блог?